Historia uzdrowiska

SŁOWEM WSTĘPU

 
Latoszyn od wieków słynał ze znakomitych wód leczniczych wypływajacych u podnóza wzniesienia Palana Gera. Lecznicze zródła uczyniły z Latoszyna w XIX w. znane kapielisko. „ (…) około 1850 roku z inicjatywy Bobrownickiej z domu Morskiej, ówczesnej dziedziczki Latoszyna, wspieranej przez inz.Groisa, u podnóza Palanej Gery powstał niewielki zakład zdrojowo-kapielowy ze zródłami siarczanowymi, z których zaczeli korzystac juz nie tylko okoliczni mieszkancy.” Wies słyneła z niekonwencjonalnych metod leczenia chorób stawów, kosci, chorób skórnych: grzybicy, łuszczycy, chorób kobiecych, paralizów i niedowładów, a nawet otyłosci. Zakład ten został zniszczony przez huragan i pozar (najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku). Na miejscu starego zakładu w 1932 roku wybudowano nowoczesnie urzadzone łazienki, pensjonaty, karczme. Do zakładu zjezdzali kuracjusze z kraju i zagranicy, stawiajac go ponad Krynice i Szczawnice. Podczas II wojny swiatowej ten tetniacy zyciem osrodek został prawie całkowicie zniszczony i tylko mieszkancy okolic korzystali z cudownej wody, leczacej wszelkie schorzenia.

Latoszyn, to jedna z najstarszych wsi gminy Dębica. Istniała już w XII w., a jej pierwszym właścicielem był Teodor Gryta, wojewoda krakowski. Z tej wsi, skąd wywodzili się współwłaściciele Dębicy, pochodził jeden z najwybitniejszych reprezentantów rodu, profesor i sześciokrotny rektor Akademii Krakowskiej - Jan z Latoszyna. Latoszyn od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera (zwana też Świątynią Peruna - niegdyś ośrodka prasłowiańskiego kultu). Lecznicze źródła uczyniły z Latoszyna w XIX w. znane kąpielisko.

" (…) około 1850 roku z inicjatywy Bobrownickiej z domu Morskiej, ówczesnej dziedziczki Latoszyna, wspieranej przez inż. Groisa, u podnóża Palanej Gery powstał niewielki zakład zdrojowo-kąpielowy ze źródłami siarczanowymi, z których zaczęli korzystać już nie tylko okoliczni mieszkańcy." Wieś słynęła z niekonwencjonalnych metod leczenia chorób (stawów, kości, chorób skórnych: grzybicy, łuszczycy, chorób kobiecych, paraliżów i niedowładów a nawet otyłości).

Zakład ten został zniszczony przez huragan i pożar (najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku). Na miejscu starego zakładu w 1932 roku wybudowano owocześnie urządzone łazienki, pensjonaty, karczmę. Do zakładu zjeżdżali kuracjusze z kraju i zagranicy, stawiając go ponad Krynicę i Szczawnicę. Podczas II wojny światowej ten tętniący życiem ośrodek został prawie całkowicie zniszczony i tylko mieszkańcy okolic korzystali, jak w dawnych wiekach z cudownej wody, leczącej wszelkie schorzenia Dziś władze Gminy Dębica za główny cel postawiły sobie przywrócenie tego magicznego miejsca do jego dawnej świetności.ci.

TERAŹNIEJSZOŚĆ I PLANY ROZWOJOWE

 
W celu reaktywacji Uzdrowiska Gmina Dębica wybudowała budynek Kompleksu Przychodni Zdrowia. Ma on powierzchnię 2 użytkową około 889 m , a w jego obrębie znajdują się sale ćwiczeń, gabinety lekarskie, gabinety masażu, gabinet kinezyterapii, gabinet fizykoterapii, jak również gabinety elektromagnetyzmu, pokój badań, gabinet do terapii laserami, gabinet światłolecznictwa oraz gabinet do hydroterapii. Wartość tej inwestycji wraz z wyposażeniem zamontowanym w kwietniu br. wyniosła ponad 3 mln zł. Aby polepszyć warunki komunikacyjne z powstałym budynkiem i działkami w jej okolicy, Gmina Dębica wybudowała drogę klasy "L", która kosztowała prawie 3 mln zł z czego 1,2 mln zł pochodziło z dofinansowania.