Dzisiaj miało miejsce Uroczyste Otwarcie Przychodni Zdrojowej w Latoszynie oraz inauguracja inwestycji „Budowa basenu rehabilitacyjnego” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. W gronie uczestników znaleźli się między innymi Parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich, Starostwa Powiatowego, Gmin Powiatu Dębickiego, liczne autorytety świata medycyny oraz przedstawiciele społeczeństwa.
Uroczystość rozpoczęła się powitaniem gości, po którym miało miejsce przedstawienie historii Latoszyna i przytoczenie legendy związanej z Latoszynem czyli Palana Gera.
Jak mówi legenda Palena Gera – Święta Góra Wiślan: „W najstarszym dębie na zachodnim stoku swoją siedzibę miał Perun – bóstwo grzmotu i błyskawicy, piorunami uświęcający dotknięte przedmioty, nadając im moc leczniczą. Niedaleko dębu biło źródło, którego właściwości lecznicze były zbawienne. Szumiały prastare dęby, płynął czas, aż do dnia, gdy w dolinie Ostrej pojawił się z tragicznymi wieściami goniec na spienionym koniu. Oto nadchodzą kapłani, aby chrzcić ludy pogańskie w imię jedynego Boga, który jest tak wielki, że sam oddał życie za swoje dzieci! Ludzie nie rozumieli, co się dzieje. Bronili się zaciekle, aż do chwili, kiedy nakazano spalić górę. Wszystko znikło: drzewa, kruki, zabobony, że anieli burzyli, a diabły budowały; zmieniali się władcy, przewalały wojenne zawieruchy… A źródło bijące kiedyś spod korzeni świętego dębu Peruna, sączyło nadal swą wodę. Wypatrzyły je dzikie zwierzęta, by leczyć rany i powracać do zdrowia. Poznali się na nim też ludzie, którzy po zażytych kąpielach zostawiali w źródlanych wodach reumatyzm, artretyzm i łamanie w kościach. O Perunie zapomniano, chociaż całą legendę zna tylko źródło, które w Latoszyńskich Łazienkach do dziś sączy swe uzdrawiające wody na wszelkie niemoce…”
Elementem uroczystości było pojawienie się bożka Peruna, który jak oświadczył zakończył swoją misję jaką było strzeżenie naturalnego bogactwa tego wzgórza, zawartego w życiodajnych i leczniczych wodach.
Po legendzie przyszła kolej na odrobinę faktów oraz planów na przyszłość. Dziś wszystko odżywa na nowo. Jesteśmy świadkami, jak odbudowuje się historia. Po latach to słynne miejsce odzyskuje swój dawny blask. Władze Gminy Dębica z Wójtem Gminy Dębica Stasniławem Rokoszem za główny cel postawiły sobie przywrócenie mu dawnej świetności. Idea Wójta i jego wieloletnie starania w kwestii reaktywacji uzdrowiska wspierała Rada Gminy. Znalazły one poklask również wśród wielu autorytetów. Działania włodarza poparli między innymi prof. Jan Sarna, senator Stanisław Zając , Jan Golba – prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych w Polsce, eurodeputowany Stanisław Ożóg, senator Zdzisław Pupa a także najsłynniejszy polski kardiochirurg prof. Zbigniew Religa.
Wspomniano również o czterech wnioskach o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w ramach osi priorytetowej VI. Spójność Przestrzenna i Społeczna, działanie 6.1. Rozwój potencjału endogenicznego regionu. Wszystkie wnioski przeszły ocenę formalną, merytoryczną i decyzją zarządu otrzymały dofinansowanie. W ramach projektów zostanie wybudowany trzykondygnacyjny budynek basenu rehabilitacyjnego (umowa na jego budowę została podpisana 6 kwietnia 2018 r.), budynek pijalni, tężnia solankowa, miejsce muzykoterapii – zadaszona scena z widownią, ścieżki ruchowe, plac zabaw, siłownia zewnętrzna i parkingi. Ogólna wartość projektów to 10,7 mln zł z czego dofinansowanie wynosić będzie prawie 6,1 mln zł. Dzięki dotacji, którą udało się zdobyć, projekty zostaną zrealizowane najpóźniej w 2020 roku. W planach jest również obiekt z zapleczem hotelowo – rekreacyjnym. Długofalowe założenia to 3500 pacjentów rocznie i stworzenie bazy noclegowej na ok. 200 łóżek. Budynek o powierzchni użytkowej 7 tys. m2 ma być gotowy na jednorazowe przyjęcie ok. 200 kuracjuszy w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym
Kolejnym etapem uroczystości było podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Basenu rehabilitacyjnego oraz przecięcie wstęgi, jako symbol zakończenia budowy i oddania do użytku Zakładu Przyrodoleczniczego w Latoszynie. Na zakończenie, wszyscy obecni na uroczystości mogli zwiedzać budynek Zakładu Przyrodoleczniczego oraz zapoznać się ze specyfiką pracy i możliwymi zabiegami.
Wójt Gminy Dębica, pragnąc podziękować wszystkim zaangażowanym w Reaktywację Uzdrowiska wręczył pamiątkowe medale z Herbem Gminy Dębica i Logiem Latoszyna Zdrój.
„Latoszyn Zdrój” w Gminie Dębica to nowy punkt na zdrowotnej mapie Polski.